Joriy yilning 26-iyul kuni Jizzax viloyati bilan tanishish maqsadida tashrif buyurgan turli mamlakatlarning yuqori martabali diplomatlari “BYD Uzbekistan factory” zavodida bo‘lishdi. Delegatsiya a’zolari tarkibi Xitoy, Rossiya, Mo‘g‘uliston, Qozog‘iston va Qirg‘izistonning favqulodda va muxtor elchilari, shuningdek, Belarus va Tojikiston diplomatik vakolatxonalari vakillaridan iborat.
Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Yuy Tszyan qolaversa, Oleg Maltinov (Rossiya Federatsiyasi), Batbaatar Laddaanhuu (Mo‘g‘uliston), Beybut Atamkulov (Qozog‘iston), Musa Djambaev (Qirg‘iziston) kabi qator elchilar, shuningdek, Belarus Respublikasi muvaqqat ishlar vakili Aleksandr Opimak “BYD Uzbekistan factory” zavodining texnologik jarayonlari va ishlab chiqarish quvvatlari bilan tanishdilar. Diplomatlar yangi energiya manbalarida harakatlanuvchi avtomobillar ishlab chiqarishda yuqori darajadagi avtomatlashtirish va ilg‘or texnologiyalar joriy etilganini ta’kidlab o‘tdilar. Asosiy e’tibor korxona faoliyatidagi ustuvor yo‘nalishlar sanalgan ekologik xavfsizlik va barqaror rivojlanish masalalariga qaratildi.
Tashrif chog‘ida Xitoy Xalq Respublikasi elchisi Yuy Tszyan mazkur loyiha yashil texnologiyalarni rivojlantirish va mamlakatlar o‘rtasidagi savdo aloqalarini yana mustahkamlashda qanchalik muhim ekanligiga alohida to‘xtalib o‘tdi.  Rossiya Federatsiyasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Oleg Sergeevich Maltinov ilg‘or texnologiyalar sohasida hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi. Boshqa davlatlar vakillari ham o‘z mamlakatlari iqtisodiyotida yangi texnologiyalarning uyg‘unlashuvi yuqori ahamiyatga ega ekanini aytib o‘tdilar.
“BYD Uzbekistan factory” korxonasiga tashkil etilgan tashrif safar dasturining muhim qismiga aylandi hamda innovatsiyalar va texnologiyalar sohasidagi xalqaro munosabat va hamkorlikni yanada chuqurlashuviga xizmat qildi.

Высокопоставленные дипломаты из различных стран посетили завод «BYD Uzbekistan Factory»
26 июля текущего года в рамках ознакомительной поездки в Джизакскую область высокопоставленные дипломаты из различных стран посетили завод «BYD Uzbekistan Factory». В состав делегации вошли чрезвычайные и полномочные послы Китая, России, Монголии, Казахстана и Кыргызстана, а также представители дипломатических миссий Беларуси и Таджикистана.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики Юй Цзянь вместе с послами Олегом Мальтиновым (Российская Федерация), Батбаатаром Ладдаанхуу (Монголия), Бейбутом Атамкуловым (Казахстан), Мусой Джамбаевым (Кыргызстан), а также временный поверенный в делах Республики Беларусь Александр Опимак ознакомились с технологическими процессами и производственными мощностями завода BYD Uzbekistan Factory. Дипломаты отметили высокий уровень автоматизации и внедрение передовых технологий в производство автомобилей на новых источниках энергии. Особое внимание было уделено вопросам экологической безопасности и устойчивого развития, которые являются ключевыми аспектами работы предприятия.
В ходе визита посол Китайской Народной Республики Юй Цзянь подчеркнул важность развития зелёных технологий и укрепления торговых отношений между странами. Олег Сергеевич Мальтинов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации, выразил интерес в расширении сотрудничества в области передовых технологий. Представители других стран также отметили важность интеграции новых технологий в экономику своих стран.
Посещение завода BYD Uzbekistan Factory стало важной частью программы поездки и способствовало углублению международного диалога и сотрудничества в области инноваций и технологий.